Погребални процедури в България
За транзакции на погребение в България има определени процедури . За починалите Български граждани в Турция, за да бъдат прехвърлени в своята или друга държава се изискват документи от компетентните органи. Първоначалното нещо за погребалните работи в България е необходимо да получите смъртен акт за починалия. Издаването на свидетелство за смъртен акт варира според мястото на смъртта. Ако смъртта на българския гражданин е настъпила у дома по естествени причини, се свързва с общината към която са и се иска лекар. Лицето се проверява от лекаря, който идва в къщата, смъртта се потвърждава и се издава свидетелство за смърт. Смъртен акт се издава от болничния лекар за лицето, което е починало поради естествени причини в болницата. Ако смъртта е настъпила поради съдебно събитие, свидетелството за смърт се издава от съответната прокуратура. Ако починалия бъде откаран за изследване в Института по съдебна медицина, свидетелството за смърт се дава от съответната институция.
Необходими документи за транзакции на погребение в България
След издаване на свидетелството за смърт, съответното звено трябва да информира областната дирекция за населението, където е настъпила смъртта. Формула С (многоезичен акт за смърт), която е необходима за погребението в България се получава от службата по вписванията след уведомление за смърт. След като се получи свидетелство за смърт и Формула С, трябва да се получи разрешение за път от общината. Разрешението за пътуване е сред документите, необходими за превоза на тялото и заминаването му в чужбина. За да бъде транспортирано тялото в България, трябва да се направят и процедури за балсамиране. Извършеният процес трябва да бъде записан и изготвен доклад. Процесът на балсамиране е процес на почистване и дезинфекция на тялото. След получаване на необходимите документи, българското консулство издава консулско удостоверение на починалото лице за погребението.
За погребението в България е задължително да се получат всички документи, споменати досега, напълно и точно. Тялото на починалия може да бъде изпратено в България по пътнически транспорт или по въздушен път. Трябва да бъдат изпълнени някои условия, за да се извърши транспортът по въздушен начин. На първо място, ковчегът трябва да бъде избран според транспорта за погребение в чужбина. Тялото трябва да бъде поставено в олово, метал, цинк или твърд дървен ковчег. Също така трябва да се увие плътно в чувал / платно. В рамките на погребалните дейности в България ковчегът трябва да бъде опакован по начин, който да не мирише и да изтече. Ако причината за смъртта е инфекциозно заболяване, ковчегът трябва да бъде запоен, плътно затворен и запечатан на етапа на приемане.
За погребението на починалия български гражданин авиокомпаниите изискват смъртния акт и консулското решение с превод на турски език. Споменатите документи трябва да бъдат доставени на авиокомпанията заедно с погребението. Освен това авиокомпаниите изискват информация за придружителя, когато трупът се изпраща в чужбина. Ако няма придружаващо лице, информацията за това кой ще получи трупа в държавата по местоназначение трябва да бъде предоставена на авиокомпаниите. За да се транспортира тялото в чужбина, трябва да се подаде заявление и до митническото учреждение.
Документи, изисквани от дирекция "Митници"
- Свидетелство за смърт (Трябва да се посочи дали има инфекциозно заболяване)
- Формула С (многоезичен акт за смърт)
- Разрешение за път
- Доклад за балсамиране
В митницата трябва да се подаде пълно заявление с гореспоменатите документи. Също и за погребални трансфери по пътнически транспорт горепосочените документи трябва да бъдат представени в граничното митническо учреждение. В обобщение, нещата, които трябва да се направят за погребението в България, според смъртния статус са; смъртния акт от съответния орган, формула С от дирекцията на населението, пътното разрешение от свързаната община, доклада относно процедурите за балсамиране. Българското консулство издава удостоверение за одобрение за погребението и посоченият документ също трябва да бъде предоставен. Ако погребението до България ще се извършва по въздушен транспорт, необходимите документи трябва да се представят на авиокомпанията и митническото учреждение на летището, а ако транспортът ще се извършва по пътнически транспорт, документите трябва да се представят на граничната митница .
Ana Menü
- Ankara Büyükelçiliği
- İstanbul Başkonsolosluğu
- Edirne Başkonsolosluğu
- Bursa Konsolosluğu
- Turistik Vize
- Ticari Vize
- Aile/Arkadaş Ziyareti Vizesi
- Transit Vize
- Bulgaristan'da Temsilciliği Olanlara D Vizesi
- Bulgaristan Öğrenci Vizesi
- Aile Birleşimi
- Aile Birleşimi / Oturumu Olan Kişilerin Eş ve Çocuklarına
- Bulgaristan'da Şirket Sahibi Olanlar
- 1951 - 1978 Yılları Göçmenlerine D Vizesi
- Bulgaristan Vize İşlemleri
- Bulgaristan Oturum İzni
- Bulgaristan D Vizesi
- Seyahat Sağlık Sigortası
- Emeklilere Bulgaristan D Vizesi
- Yabancıların Türkiye'de Oturum İzni
- Bulgaristan Vatandaşlığı
- Bulgaristan Vatandaşı Nasıl Olunur?
- 1951 Göçmenlerinin Bulgaristan Vatandaşlık Hakkı
- 1978 Göçmenlerinin Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkı
- 1989 Göçmenlerinin Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkı
- Yatırım Yoluyla Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkı
- 18 Yaşının Altındakilere Bulgaristan Vatandaşlığı Hakkı
- Bulgaristan Cenaze Nakil İşlemleri
- Погребални процедури в България
- Bulgaristan Pasaportu E-Randevu
- Bulgaristan Pasaportu
- Vize Başvuru Formu
- Bulgaristan Vizesi İle İlgili Sıkça Sorulan Sorular
- Türkiye Burgaz Başkonsolosluğu
- Türkiye Filibe (Plovdiv) Başkonsolosluğu
- Türkiye Sofya Büyükelçiliği
- Konsolosluğun Görevleri
- Konsolosluğun Temsilcilikleri
- Bulgaristan Konsolosluk Hizmetleri
- Bulgaristan Liçna Karta
- Bulgaristan Kayak Turları
- Bulgaristan Vergi Kanunu
- Yatırım Teşvikleri
- Hakkımızda
- Bulgaristan Otobüs Seferleri
- Bulgaristan Uçak Seferleri